niedziela, 8 lipca 2018

#183 Ostre przedmioty

O s t r e przedmioty
Gillian Flynn
Wydawnictwo Znak
Premiera: 04.07.2018
336 stron
Ocena: 7/10

Źródło okładki: Wydawnictwo Znak
Myślę, że niektóre kobiety nie są stworzone, aby być matkami. A niektóre kobiety nie są stworzone, by być córkami.”*

Kiedy ktoś umiera, staje się doskonały.”*

Ostre przedmioty. 

Czekałam na nie bardzo długo i miałam wobec nich wysokie wymagania. Czy debiutancka książka Gillian Flynn spełniła moje oczekiwania? Zapraszam do przeczytania recenzji książki pt.: „Ostre przedmioty”. 

* * * 

Oto kilka słów pochodzących ze strony 
Wydawnictwa Znak na temat fabuły książki: 

W rodzinnym miasteczku dziennikarki śledczej Camille Preaker dochodzi do dwóch szokujących zbrodni: zostają zamordowane dwie dziewczynki, a ona ma opisać toczące się śledztwo. Camille musi więc wrócić do Wind Gap, małej, dusznej mieściny w stanie Missouri, z której uciekła i której szczerze nienawidzi. To tam przed laty umarła jej siostra, to tam po raz pierwszy Camille zaczęła kaleczyć swoje ciało, to tam nadal mieszka jej despotyczna matka.

Ciężki małomiasteczkowy klimat, pęczniejący od tajemnic i intryg, poczucie strachu zawieszone w nieruchomym, wilgotnym powietrzu i demony przeszłości, z którymi Camille musi sobie poradzić. Czy będzie w stanie to przetrwać? Czy morderca uderzy raz jeszcze?

* * * 

Małomiasteczkowy klimat to wprost wymarzone otoczenie dla kryminałów, thrillerów czy powieści z nutą psychologiczną w tle. Tak naprawdę już od początku autorka wskazuje nam palcem idealnego kandydata na mordercę. Z jednej strony robi to po to, żebyśmy mogli w pełni skupić się na psychologicznej stronie bohaterów. Z drugiej bawi się z nami i ostatecznie nieco burzy nasze wyobrażenia przy końcu lektury. 
Główną bohaterkę trapi mnóstwo demonów. Camille Preaker nie da się lubić. Ciężkie dzieciństwo, okaleczanie się, alkoholizm i spora doza rozwiązłości. Mimo wszystko jej trudne życie wciąga jak magnes. Usilnie chcemy się dowiedzieć, czy poradzi sobie ze swoimi złymi duchami, czy może pójdzie na dno. 

Gillian Flynn potrafi z każdą stroną dozować napięcie. Ale nie da się ukryć, że Ostre przedmioty” są książką słabszą od Zaginionej dziewczyny” i do tego powieścią mówiąc krótko: nierówną. 

Przede wszystkim  Ostre przedmioty” są smutną opowieścią o rozpadzie rodziny. O tym, jak niezdrowe, wypaczone relacje między najbliższymi potrafią przechodzić z pokolenia na pokolenie. Sama warstwa kryminalna jest przeciętna, ale za to ujęcie psychologiczne na długo pozostaje w pamięci czytelnika. Bardziej niż trupów przeraziłam się obrzydliwych, brutalnych i smutnych relacji międzyludzkich. To właśnie z powodu wspomnianej warstwy psychologicznej polecam Wam tę książkę i nie mogę doczekać się serialowej wersji Ostrych przedmiotów” z Amy Adams w roli głównej. 

Recenzja także na LubimyCzytac.pl
Dziękuję Wydawnictwu Znak za przypomnienie o Gillian Flynn i za możliwość zapoznania się z nowym, pachnącym tuszem wydaniem książki. 

Pozdrawiam, 
absurdalna

P.S. Więcej ujęć książki na moim Instagramie. Dziękuję za wszystkie serca i wiadomości prywatne. Miło mi, że moje zdjęcia się Wam podobają.
*cytat pochodzi z książki Ostre przedmioty” autorstwa Gillian Flynn
4 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...