niedziela, 29 stycznia 2017

#175 Wojna Winstona („Nazywam się Churchill. Urodziłem się, żeby stoczyć tę wojnę.”)

Wojna Winstona
Michael Dobbs
Cykl: Winston Churchill TOM 1
555 stron 
(tekst przed ostateczną korektą)
Wydawnictwo Znak 
Ocena: 8/10
P R E M I E R A:  01.02.2017

Zażądał jednego funta pod lufą pistoletu. Kiedy go otrzymał, zażądał dwóch funtów. W końcu zgodził się z dobrej woli przyjąć funta i siedemnaście pensów oraz obietnicę reszty w przyszłości. 
Ponieśliśmy absolutną klęskę.”*

~ Winston Churchill 
o Adolfie Hitlerze ~ 

Michael Dobbs - brytyjski polityk przynależący do Partii Konserwatywnej i jednocześnie pisarz, który zasłynął z trylogii thrillerów politycznych.
Bohater jego najbardziej znanego w Polsce cyklu - Francis Urquhart - to pierwowzór Franka Underwooda - postaci granej przez Kevina Spacey w produkcji „House of Cards”. Książki Michaela Dobbsa zostały stosunkowo późno odkryte przez polskich wydawców, a gdy już ujrzały światło dzienne, szybko powędrowały na listę bestsellerów. Podejrzewam, że nie inaczej będzie w przypadku serii o Winstonie Churchillu, którą rozpoczyna Wojna Winstona („Winston's War”) opublikowana w oryginale jeszcze w 2002 roku.

* * * 


Wojna Winstona” to książka przede wszystkim o rozgrywce między ludźmi, którzy mają władzę i którzy do niej dążą całymi swoimi siłami. Okazuje się, że politycy rządzący Europą w przeddzień II wojny światowej, to grupa ludzi niezdających sobie sprawy z powagi sytuacji i nadchodzącego kataklizmu.

Michael Dobbs sfabularyzował historię, którą dobrze znamy. Jego książka to staranna próba oddania za pomocą dokładnych opisów, sarkastycznych, a niekiedy przepełnionych ironią rozmów między politykami ich charakterów i nastrojów politycznych na świecie.Wojna Winstona” to pozycja, w której na każdej stronie podkreśla się olbrzymią pozycję Hitlera w Europie i ciągły wzrost jego popularności. Odnosi się ona do wydarzeń między 1 października 1938 roku, a 10 maja 1940 roku, kiedy to Winston Churchill po raz pierwszy został mianowany premierem Wielkiej Brytanii, zastępując tym samym Neville'a Chamberlain'a.

Wojna Winstona” to historia dojścia do władzy wielkiego polityka, męża stanu, mówcy i stratega. Autor przy każdej możliwej okazji podkreśla, że wybór Churchilla na premiera zmienił bieg historii. Michael Dobbs jest przekonany, że gdyby Chamberlain'a zastąpił inny polityk, „Wielka Brytania by nie wygrała”*.

Polityka  Neville'a Chamberlain'a ukazuje pewną uniwersalną zasadę i schematy, którymi kierują się współcześni politycy. Historia zatoczyła koło. Chamberlain parę godzin przed lotem do Monachium, gdzie wspólnie z Hitlerem, przedstawicielem Włoch i Francji zawarł porozumienie dotyczące nieobecnej na spotkaniu Czechosłowacji powiedział:Jakże straszne, fantastyczne i niewiarygodne jest to, że musimy tu robić okopy i przymierzać maski gazowe z powodu kłótni w jakimś dalekim kraju między ludźmi, o których nic nie wiemy.*

Czyż to nie przejaw ignorancji i swego rodzaju znieczulicy, która niczym mantra jest powtarzana także przez współczesnych polityków. Oni także często nie dostrzegają zagrożenia w sytuacji kłótni, czy konfliktu.

Winston Churchill wyprzedzał swoje czasy. Był poniekąd wizjonerem. Wiedział, że w obliczu terroru ważniejsza jest konfrontacja i zjednoczenie sił do walki o wiele bardziej niż potulne i ugodowe spełnianie czyichś wyimaginowanych wymagań. Tym samym otwarcie potępił Układ monachijski nazywając go „hańbą monachijską”, z której przecież Chamberlain był tak bardzo dumny.

Wojna Winstona” nie jest książką najlżejszą. To pozycja zajmująca, momentami chaotyczna lecz z czasem odkrywająca charaktery poszczególnych polityków, niczym karty pasjansa. Pierwszy tom cyklu o Winstonie Churchillu to walka o władzę i o wpływy przeplatająca się z losem zwykłych ludzi. Niech nie przeraża Was objętość tej książki. Sir Winston Leonard Spencer Churchill nie odkrył przed czytelnikami wszystkich swoich tajemnic, a przecież to ponoć od niego uczył się sam Frank Underwood z „House of Cards”. Polecam.

Seria o Winstonie Churchillu:

1. Wojna Winstona (2017) | Winston's War (2002)
2. Never Surrender (2003)
3. Churchill's House (2004)
4. Szpieg w Jałcie | Churchill's Triumph (2005)

Za przedpremierowy egzemplarz książki
dziękuję Wydawnictwu Znak

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytaty w tytule i w treści posta pochodzą z książki Wojna WinstonaJestem ciekawa Waszej opinii na temat nowości
od Wydawnictwa Znak. Czy książki o tematyce politycznej
są w Waszym guście? 
Pozdrawiam ciepło!

2 komentarze:

  1. Od czasu do czasu zaglądam do takich książek. Ciekawa seria.

    OdpowiedzUsuń
  2. Będę czytać;) Mam tylko nadzieję, że Znak nie będzie zbyt długo zwlekał z wydaniem kolejnych części.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...