wtorek, 24 stycznia 2017

#174 Chirurg („Ból łączy dwoje ludzie o wiele silniej niż miłość czy namiętność.”)

Chirurg
Tess Gerritsen
Rizzoli & Isles - Tom 1 lub Anatomia Zbrodni - Tom 1
384 strony
Wydawnictwo Albatros
Ocena: 9/10
Zło nigdy nie umiera. Przybiera tylko nowe formy. Jeśli raz spotkało nas nieszczęście, to nie znaczy, że jesteśmy odporne na powtórne zranienie. Piorun może uderzyć dwa razy.”*

W Bostonie nie jest bezpiecznie. Miasto w północno-wschodniej części USA zostało zdominowane przez zabójcę samotnych kobiet. Dziennikarze badający tę sprawę okrzyknęli go dumnie „Chirurgiem”, z racji tego, że przed dokonaniem morderstwa, poszukiwany mężczyzna precyzyjnie usuwa swoim ofiarom macice, co gorsza bez znieczulenia. 

Na celowniku Chirurga jest Catherine Cordell – lekarz, która niespełna dwa lata wcześniej sama padła ofiarą podobnego ataku i jako jedyna wówczas uszła z życiem. W walce z mordercą pomagają jej detektywi Thomas Moore i Jane Rizzoli

Pytanie brzmi, czy ochrona którą dostarcza jej tyle osób ustrzeże ją przed wariatem szalejącym ze skalpelem

* * *

Przerażające poczynania Chirurga podnoszą poziom adrenaliny w naszej krwi. Z jednej strony chcemy dowiedzieć się więcej, a z drugiej boimy się sięgnąć po kolejny rozdział. Wszystko to dzięki Tess Gerritsen. Jej opisy ofiar, sal operacyjnych i miejsc zbrodni są stworzone z taką precyzją i tak autentyczne, że chwilami o mały włos, a możemy poczuć zapach rozkładającego się ciała. 

Chirurg” to wyjątkowo dosadny medyczny kryminał. Z jednej strony ta bezpośredniość słowa  Tess Gerritsen odtrąca, a z drugiej zaprasza wszystkich czytelników o mocnych nerwach do poznania całej serii Rizzoli & Isles (doktor Maura Isles będzie obecna od następnego tomu). Nie sposób przejść obojętnie obok takiego klasycznego thrillera na wysokim poziomie i nie sposób zapomnieć o zbrodniach, których dokonał tytułowy Chirurg czyli Warren Hoyt

Modus operandi Chirurga jest barbarzyński i odrażający. Fragmenty książki, w których poznajemy opis ofiar z jego perspektywy zdają się być szczególnie intrygujące. Chirurg jest zimny, wyrachowany, traktuje ofiary jak przedmioty, dzięki którym zaspokaja swoje potrzeby. Jego umiejętności posługiwania się skalpelem, planowania zbrodni, znikania natychmiast po jej dokonaniu zadziwia. Z kolei postać detektyw Jane Rizzoli, jako jedyna z całego grona bohaterów pozytywnych może początkowo irytować. Po trzystu stronach z ręką na sercu mogę powiedzieć, że jej kibicowałam – i tak do samego końca. 

Najlepsze w tej książce jest to, że Tess Gerritsen wcale nie zaskakuje pomysłem na fabułę. Jest zbrodniarz, który w odrażający sposób pastwi się nad swoimi ofiarami, a następnie „ulatnia się” niezauważony. Są detektywi, którzy poświęcają dnie i noce, na odnalezienie go, tymczasem przez większość czasu pozostają krok za nim. Autorka ma jednak wyjątkowy, powiedziałabym podstępny styl pisania. Nie marnuje czasu na niepotrzebne wstępy, bezużyteczne opisy, a tym samym nie pozwala na nudę. Kiedy już zaprosi czytelnika do swojej powieści, nie puści go na moment póki ten, nie pozna ostatniej strony. 

To wszystko sprawiło, że kolejny tom, czyli „Skalpel” niezbyt długo kurzył się w biblioteczce i już wylądował w moich dłoniach. Polecam

Fragment serii Anatomia Zbrodni

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytaty w tytule i w treści posta pochodzą z książki Chirurg

Zgodnie z zapowiedziami realizuję swój plan na 2017 rok  i czytam książki 
Tess Gerritsen
Chciałabym poznać Waszą opinię na temat jej thrillerów. 

Zapraszam do komentowania i odwiedzenia mojego profilu 

8 komentarzy:

 1. Dzisiaj kupiłam kolejny tom tej kolekcji. Nie wiem kiedy ja przeczytam wszystkie te książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie też nie wiem, ale powoli i regularnie staram się podczytywać "Anatomię zbrodni". :)

   Usuń
 2. To właśnie dzięki "Chirurgowi" pokochałam twórczość Tess Gerritsen :) Pamiętam napięcie, które towarzyszyło mi podczas lektury, rzadko mi się to zdarza. Czytaj Tess, cały cykl jest fantastyczny! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytam, czytam. :) Już niebawem sięgnę po trzeci tom cyklu "Rizzoli & Isles" :)

   Usuń
 3. "Chirurg" to była pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Po dziś dzień jak sobie przypomnę jej historię, mam ciarki na plecach. Tess Gerritsen to jedna z moich ulubionych autorek książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podoba mi się to wydanie *_*

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie uświadomiłaś mi, że muszę w końcu zapoznać się z twórczością Gerritsen.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :), czytaj bo to dobre książki. :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...