czwartek, 13 października 2016

#165 Nebraska („Cholera, przestraszyłem się, że już nie żyję. A ja po prostu byłem w Nebrasce.”)

Nebraska
Zbigniew Białas
192 strony
Premiera: 28.09.2016
Ocena: 6/10
Z nudów poszedłem na piechotę do sklepu. Kawał drogi. Kupiłem kwiatka w doniczce, ponieważ na metce napisano o nim, że jest to "Single desert flower". Wziąłem, żeby było mu raźniej.”*

Nebraska. 
Stan w środkowo-zachodniej części USA. Teraz także tytuł książki Zbigniewa Białasa - autora, którego możecie kojarzyć dzięki takim książkom jak Tal czy Korzeniec
Sosnowiecki autor stworzył opowieść o prawdziwej Ameryce. Kraju z 2001 roku, który wcale nie przypomina państwa z roku 2016. „Nebraska” to zapis dziewięciomiesięcznego pobytu Zbigniewa Białasa, który udał się za ocean by studiować relacje z ekspedycji Lewisa i Clarka oraz wypraw Alexandra von Humboldta, brać udział w konferencjach i odczytach, a w wolnym czasie poznawać Amerykę.

* * *

Dziennik, który stworzył Zbigniew Białas jest zapisem żartobliwym i dowcipnym. Autorowi nie można odmówić dokładności i trafności w próbie uchwycenia na kartce papieru zachowań mieszkańców Ameryki. Szkoda, że Zbigniew Białas dopiero po tylu latach od swojej podróży zdecydował się na publikację notatek - większość faktów uległo dezaktualizacji. Jego relację trzeba potraktować bardziej jako żartobliwy powiew historii, aniżeli bieżące źródło informacji na temat Ameryki Północnej. Pomimo tego, istnieje wiele powodów, dla których warto sięgnąć po „Nebraskę”. 


Nebraska” to klasyczny przykład dziennika. Ta forma będzie odpowiadała czytelnikom, którzy cenią sobie szczere opinie i opisy pełne ekspresji, dowcipu i pachnące zwyczajną rutyną. Zbigniew Białas nie sili się na obiektywizm. Podaje nam opisy codziennych czynności i sporą dawkę przemyśleń. Autor zwiedza Sun Studio, muzeum w Graceland, Union Station, Wielkie Jeziora i wiele innych miejsc, za które kochamy Stany Zjednoczone. Jednak jego relacja może być według mnie jedynie uzupełnieniem, swego rodzaju „dopieszczeniem” i doszlifowaniem wiedzy na temat USA, a nie samodzielnie funkcjonującym kompendium. 

My, Europejczycy, urodzeni i dorastający w odmiennej kulturze, chyba wszyscy mamy tendencję do skupiania się na „drobiazgach” takich jak „preriowe kotlety”, „złota umywalka Elvisa” czy innych paradoksach, bo to co najważniejsze o USA znamy z gazet, filmów, telewizji czy reportaży. Pewnych utartych w głowach schematów na temat Ameryki już nigdy nie zmienimy, chyba że sami się tam wybierzemy i zasmakujemy rzeczywistości. Zbigniewowi Białasowi bardzo zazdroszczę tej podróży. Jest to kolejna opowieść o Stanach, która motywuje mnie, aby kiedyś odbyć podróż za ocean i spróbować tego wszystkiego na własnej skórze. 
Tak więc Drodzy Czytelnicy, jeśli w najbliższym czasie nie planujecie żadnych podróży to na nie tylko jesienne wieczory polecam Wam „Nebraskę”, a z jeszcze większym entuzjazmem polecam „Tal” i „Korzeniec”. Kryminały Zbigniewa Białasa to majstersztyk, a ten dziennik to interesujący „przerywnik” i zapychacz czasu w oczekiwaniu na nowy kawałek historycznej sensacji spod jego pióra. 

Za możliwość przeczytania dziękuję
Wydawnictwu MG.

Przeczytaj także: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytat w tytule: Gene Hackman w filmie Bez przebaczenia,
 cytat w treści posta pochodzi z książki Nebraska

W i ę c e j   n a :  

Pogoda idealna, aby z kubkiem kawy 
zasiedzieć się przy serialach. 

Co oglądacie? 
Mr. Robot, The night of, a może Belfer? 
Co polecacie? 

Udanego weekendu! 

4 komentarze:

 1. Chętnie bym spojrzała na tamtą Amerykę oczami Zgniewa Białasa - jego pozostałe książki bardzo lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te pozostałe, to nawet lubię bardziej... :)

   Usuń
 2. Na pewno przeczytam. Styl pisania autora już znam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie dla mnie, nie moja tematyka... i szczerze mówiąc, okładka mnie przeraża;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...