piątek, 26 sierpnia 2016

#158 Zanim się pojawiłeś („Po prostu żyj dobrze.”)

Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
Wydawnictwo Świat Książki 
382 stron
Ocena: 9/10
Premiera: 27.04.2016
Człowiek ma tylko jedno życie
I właściwie ma obowiązek wykorzystać je najlepiej, jak się da.”*

Przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Uwielbiana przez czytelników na całym świecie. Zekranizowana. Poruszająca nawet najtwardsze serca. Taka jest właśnie książka „Zanim się pojawiłeś” autorstwa Jojo Moyes, która z pozoru wygląda jak płytkie romansidło, leżące obok pospolitego „Harlequin'a”. A jak jest naprawdę? 

Tak naprawdę jest urocza, prawdziwa i wzruszająca w jednym. Niosąca ogromny ładunek emocjonalny. Zawsze będę wspominała ją z sentymentem. To ona potrafiła mnie wzruszyć na przystanku autobusowym, wśród wielu obcych ludzi. Nie wszystko w życiu jest czarne albo białe. Paletę odcieni szarości odnajdziecie w „Zanim się pojawiłeś”. 

* * * 

Bohaterką książki Moyes jest dwudziestosześcioletnia Lou - dziewczyna zwyczajna do granic ludzkich możliwości. Co to oznacza? Lou pomimo swojego wieku nic od życia nie oczekuje i niczego życiu nie daje od siebie. Pracuje od kilku lat w kawiarni, a gdy ta zostaje zamknięta, bohaterka nie ma pojęcia co dalej ze sobą zrobić. Nie ma ochoty się rozwijać, nie chce niczego spróbować. Na dodatek tkwi w chłodnym związku bardziej z przyzwyczajenia niż z miłości. Trudna sytuacja finansowa jej rodziców oraz siostry zmusza ją do przyjęcia pracy u sparaliżowanego Willa. Lou ma stać się jego opiekunką, a raczej towarzyszką i żywą radością na ponure dni. 

Młody, bogaty bankier, którego losy zmieniły się na skutek wypadku sprzed dwóch lat, przez pierwsze tygodnie swoim swoim pozbawionym optymizmu podejściem do życia, zamienia pracę Lou w tortury. Z czasem ich znajomość się przeobraża, a to sprawia że ich życia wywracają się do góry nogami. W międzyczasie na światło dziennie wychodzą plany Willa na przyszłość i to, że pół roku pracy Lou w jego domu, może być jednocześnie ostatnim półroczem jego życia. 

* * *

Życie i zdrowie, zdrowie i życie. Te dwie wartości nawzajem się przenikające, przeplatające, nierozerwalnie związane, to jednocześnie to, co dla człowieka najważniejsze było, jest i być powinno. Wątek uczucia, a właściwie romansu jest w tej książce jedynie tłem do ukazania problemów na tle etycznym. Jest flirt, jest pocałunek, są emocje, ale tak naprawdę najważniejsze jest poczucie zrozumienia i posiadania bratniej duszy. 

Lou to odzwierciedlenie młodego człowieka, który już na wczesnym etapie życia znalazł się w sytuacji kryzysowej. Który potrzebuje bodźca do zmiany. Który choć ma przed sobą cały świat do zdobycia, to czuje się bez możliwości jakiegokolwiek ruchu. Will z kolei utracił wszystko z dnia na dzień i to nie ze swojej winy - być może wtedy łatwiej byłoby to zrozumieć, pojąć i ogarnąć. Z człowieka, który niegdyś podróżował, rozkochiwał w sobie kobiety i miał u stóp cały świat, stał się marionetką, za którą wszyscy podejmują decyzje. 
Will może zadecydować tylko o jednym, czy chce żyć tak dalej, czy nie. 

Tej książki nie da się nie przeżywać razem z jej bohaterami. Polecam ją wszystkim romantykom, a nawet i antyromantykom. To kawał głębokiej historii o łzawej otoczce, która tutaj nie staje się wadą, ale zaletą. Przeczytajcie.

k o n t y n u a c j a 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytaty w tytule i w treści posta pochodzą z książki Zanim się pojawiłeśW i ę c e j  n a :  

Miłego weekendu. 
Choć sama odpocznę dopiero w niedzielę, 
życzę Wam mnóstwo słońca 
na ostatnią sobotę i niedzielę wakacji.

aktualnie p o d c z y t y w a n e 

5 komentarzy:

 1. Chyba zażyczę sobie w końcu ten tytuł na prezent urodzinowy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda że u mnie blisko dwa miesiące po urodzinach. :D

   Usuń
 2. Będę niebawem czytać tę książkę. Czuję, że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 3. We wrześniu zabieram się za tę lekturę. Mam nadzieję, że przypadnie mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...