sobota, 21 maja 2016

#152 Snajperzy. Droga bez powrotu

Snajperzy
Droga bez powrotu
Scott MvEwen, Thomas Koloniar
 416 stron
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ocena: 7/10
Premiera: 30.03.2016
Pocisk moździerzowy uderzył w ogon śmigłowca, unosząc tylną część maszyny w powietrze i sprawiając, że zaczęła gwałtownie wirować wokół własnej osi. Mitchell roztrzaskał sobie głowę, gdy cisnęło nim o przegrodę, a Sandra została wyrzucona z fotela pilota na drugą stronę kokpitu. Zewsząd rozlegały się odgłosy strzałów karabinowych”*

Scott McEwen - adwokat z Kalifornii współpracujący z kilkoma wojskowymi organizacjami charytatywnymi m.in. The Navy SEAL Foundation. 
Thomas Koloniar - autor postapokaliptycznej powieści „Cannibal Reign”. Przez pewien czas pracował w policji w Akron w stanie Ohio. Obecnie mieszka w Meksyku. 
Ten duet postanowił stworzyć książkę opartą na relacji prawdziwych operacji, o których członkowie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych tak naprawdę nie mogą oficjalnie opowiedzieć. 
Sony Pictures kupiło już prawa do ekranizacji tej powieści. 

* * * 

Wojskowość, Bóg, Honor, Ojczyzna i precyzja. Można nie rozumieć połowy rzeczy, które niosą za sobą te pojęcia, jednak nie da się przejść obojętnie obok książki, z której tryska tak wiele skrajnych emocji. „Snajperzy...” to powieść wojenna oparta na faktach autentycznych ukazująca realne starcie z brutalnością wojny. Jest to historia przedstawiająca losy Gila Shannona - strzelca wyborowego z Navy Seals Team Six, który powraca z misji, i który ma podjąć akcję ratunkową, gdy chorąży Sandra Brux zostanie uprowadzona przez Talibów. Nie byłoby w tej historii nic nadzwyczajnego, gdyby bohater nie obiecał swoim podwładnym, że ocali życie Sandry nawet za cenę utraty honoru amerykańskiego wojownika w samowolnej i brawurowej operacji. Czy istnieje większe poświęcenie od niesienia drugiemu człowiekowi ratunku nawet za cenę własnego życia? 


Ścieżka, którą kroczą snajperzy to droga bez powrotu. Jak pokazuje życie Gila Shannona, zawsze będą kroczyć za Tobą demony, które spotkałeś w czasie tej podróży. Bohater powracając do rodzinnej Montany, nadal znajduje się pod wpływem misji, które dawno dobiegły końca. Siła tej powieści tkwi według mnie przede wszystkim w powiązaniu tego pozornie nieosiągalnego świata wielkiej polityki, który jest zbroczony krwią z losem zwykłych ludzi, którzy przesiąknięci w swojej pracy duchem walki, nie potrafią odnaleźć się w domowych pieleszach u boku stęsknionych żon i dzieci. 

Nowa książka współautora bestsellerowego „Snajpera” Chrisa Kyle'a to materiał na wspaniałą produkcję o amerykańskich wojownikach, którzy naprawdę istnieją i nie są tylko wyobrażeniem zaklętym w książkach wielkich autorów. Polecam. 

Za możliwość przeczytania dziękuję
Wydawnictwu Znak Literanova.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytaty w tytule i w treści posta pochodzą z książki Snajperzy. Droga bez powrotu


Jestem bardzo ciekawa ekranizacji tej powieści, której podjęło się Sony Pictures
Miałam okazję oglądać (niestety-nie-czytać) „Snajpera” Chrisa Kyle'a
i zapamiętałam ten film jako kawał mądrego i wzruszającego kina. 

[LubimyCzytac]

Życzę Wam wielu tak zapadających w pamięć filmów i książek. 
Czekam na Wasze relacje z Warszawskich Targów Książki, 
na które w tym roku niestety nie udało mi się pojechać. 

Pięknego weekendu!
www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com


2 komentarze:

  1. O, kurcze :D Uwielbiam tego typu literaturę, mam wrażenie, że troszkę przypomina Szeregowca Ryan :D Tam też było poświecenie dla drugiego człowieka, cóż, jestem ciekawa tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książkę muszę przeczytać, ale na film też mam chęć!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...