piątek, 1 kwietnia 2016

#147 Wróżenie z wnętrzności („Bo najważniejsze słowa mogą mieć wiele wyrazów, a pozostają jednym słowem.”)

Wróżenie z wnętrzności
Wit Szostak
Seria: Kontrapunkty
234 strony
Wydawnictwo Powergraph
Ocena: 6/10
Premiera: 21/10/2015

Mówię szeptem i mówię do nikogo, ale nawet mowa do nikogo jest mową, bo może zostać usłyszana. Moje wnętrzności przetwarzają to, co dzieje się na zewnątrz, a ja próbuję z nich wróżyć.”*

* * *

Wit Szostak - 
pisarz z Krakowa. Jego powieść -„Sto dni bez słońca” - nominowana była do Paszportów Polityki 2014. Inna z kolei - „Fuga” - do nagrody NIKE 2013. 
W 2015 roku, nakładem wydawnictwa Powergraph, wydana została książka „Wróżenie z wnętrzności”, która opowiada o tym, że każdy choć raz chciał odejść: zostawić wszystko, odwrócić się i zniknąć.*


Główny bohater, Błażej, tak naprawdę nie wiemy kim jest. Snujemy przypuszczenia, że jego stan fizyczny, bądź psychiczny skazuje go na życie u boku brata i bratowej. 
Błażej mieszka na poddaszu domu swojego brata. A dom ten jest niczym innym jak starym budynkiem dworca. Życie na odludziu zdaje się być tym czego brat Błażeja potrzebował. Ale czy cała jego rodzina również? 
Bratowa ze starego wagonu uczyniła szklarnię, w której rosną pomidory. Wszystko zdaje się być normalne, a w rzeczywistości nic takie nie jest

Narrator w osobie Błażeja jest infantylny, dziecinny, a przy tym emanuje mądrością prostego człowieka. Jego postać stanowi przemieszanie dziecięcej radości z wielkim smutkiem i nostalgią. „Wróżenie z wnętrzności” nie jest to książka, w której wystarczy śledzić wzrokiem tekst. Jakże ta książka jest różna od tego, co dominuje na listach bestsellerów. 

Wit Szostak wszedł w skórę chorego mężczyzny i tym sposobem pokazał lęki i niepokoje ukryte gdzieś w głębi wnętrzności. Ta książka stanowi próbę wytłumaczenia odmienności głównego bohatera. Narracja prowadzona przez upośledzoną osobę, która inaczej postrzega rzeczywistość, bywa irytująca, ale też przede wszystkich ujmująca

Styl i język autora przywodzi na myśl morze chaotycznych myśli. „Wróżenie z wnętrzności” to historia o podwójnym dnie i ukrytej konkluzji. Jest to powieść depresyjna, melancholijna i w tym wszystkim oszczędna. Sprawia wrażenie innej, pięknej i ulotnej. 

Nawet mówić nie mogę, 
bo mowa jakoś łączy wnętrze z zewnętrzem,
 a ja potrafię tylko do siebie, więc mowa krąży po moim wnętrzu, 
ale go nie opuszcza.”*

Błażej od dwudziestu lat nie wypowiedział ani słowa. Zdaje się trzymać wyrazy w głębi siebie na czarną godzinę. Jest obserwatorem życia. Ten, kto pisze historie, ten ma władzę. Błażej ma władzę. 

Jeśli szukacie oryginalnych historii z ukrytym sensem, których nie znajdziecie na półce z bestsellerami, sięgnijcie po „Wróżenie z wnętrzności”. 

Za możliwość przeczytania dziekuję
wydawnictwu POWERGRAPH.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytaty w tytule i w treści posta pochodzą z książki Wróżenie z wnętrzności


Udanego, zaczytanego weekendu!

3 komentarze:

  1. Tytuł ciekawy, trzeba przyznać, ale wątpię, żebym się pokusiła :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam już wiele pozytywnego na temat tej książki... Intrygująca forma. Chętnie się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ukryty sens brzmi ciekawie, jednak nie po męczącym dniu :D Może w wakacje :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...