piątek, 4 marca 2016

#142 Eleonora i Park („Przy Parku nie istnieje wstyd. Nic nie jest nieprzyzwoite. Bo Park jest słońcem...”)

Eleonora i Park
Rainbow Rowell
340 stron
Wydawnictwo Otwarte
Ocena: 6/10
Premiera: 16/03/2015
-Powiedz coś żebym nie czuł się tak głupio.
-Nie czuj się głupio, Park.
-Dzięki.”*

Dzisiaj przybywam do Was z książką, która została przeze mnie przeczytana jako pierwsza w 2016 roku. „Eleonora i Park” - książka, na którą polowałam bardzo długo. Wychwalana, promowana i obecna na większości blogów, które obserwuję. Nie mogłam nie sprawdzić, co kryje w środku. 

Eleonora i Park” to taka trochę historia Romea i Julii XXI wieku, ale z nadzieją na lepsze zakończenie. Przede wszystkim jest to powieść o miłości dwójki szesnastolatków. Jeśli ktoś waha się, czy taka istnieje, książce autorstwa Rainbow Rowell z pewnością uda się zetrzeć w pył wszelkie wątpliwości. 

Przy Parku nie istnieje wstyd. Nic nie jest nieprzyzwoite. Bo Park jest słońcem. I tylko tak potrafiła to sobie wyjaśnić.”*

* * *

Eleonora to ta dziewczyna, której burza rudych loków przysłania cały świat. Jest biedna, skryta, a przy tym bardzo inteligentna i wrażliwa. Park z kolei - w połowie Koreańczyk - chłopak, dla którego prowadzenie samochodu w obecności ojca jest tragedią, nie spodziewał się, że kiedykolwiek zwróci uwagę na pulchną koleżankę, która musiała usiąść akurat obok niego w szkolnym autobusie. 
Jak to w życiu bywa, strzała miłości potrafi uderzyć w najmniej spodziewanej chwili. Choć bohaterowie początkowo nie darzyli się sympatią, z czasem zaczynało łączyć ich coraz więcej. 
Kto się czubi, ten się lubi” - a może nawet kocha.


[Źródło]
Eleonora i Park” to jednak nie tylko powieść o miłości. Przede wszystkim jest to książka o przemianie i o tym, jak bardzo jesteśmy się w stanie zmienić pod wpływem drugiego człowieka. Rainbow Rowell porusza w swojej powieści wiele bardzo trudnych i delikatnych tematów. Jednym z nic jest znęcanie, którego na co dzień doświadcza Eleanora z rąk ojczyma. Na tle książki wyróżnia się także problem relacji między ojcem a synem, który znajduje odzwierciedlenie w tym, jaki pomysł na siebie ma Park, a jak przyszłość wyobrażają sobie jego rodzice. 

Pomimo tak „mocnych” tematów, książka Rainbow Rowell niestety nie wzrusza, nie ekscytuje, ani nie wzbudza żadnych innych skrajnych uczuć. Mam słabość do porównywania „Eleonory i Parka” do innych powieści młodzieżowych, w tym na przykład do książek autorstwa Johna Greena i tu niestety trzeba przyznać, że wypada blado w porównaniu z Gwiazd naszych wina, czy Szukając Alaski
Wydaje mi się, że znam przyczynę tego stanu, a właściwie dwie przyczyny. Pomimo humoru, ale i dramatu, czy też smutku na stronach powieści, Rainbow Rowell zastosowała zbyt luźny - młodzieżowy styl, a przesadnie uproszczony język sprawia, że książkę zwyczajnie momentami źle się czyta. Druga wada to wspomniane wyżej humor, smutek, dramat - jednocześnie. Autorka w tej małej książeczce dotknęła tak wielu ważnych problemów, że naprawdę chyba nie zajęła się żadnym z nich na poważnie, czyli analizując go do głębi. 

Zaletą „Eleonory i Parka” jest z pewnością naprzemienność narracji. Wydarzenia pisane z perspektywy dwójki bohaterów dają nam możliwość obiektywnej oceny rzeczywistości. 

Jeśli macie ochotę na lekką, mało wymagającą powieść należącą do gatunku tzw. young adult - „Eleonora i Park” na pewno się sprawdzi. Jeśli jednak liczycie na bardziej skomplikowaną i złożoną powieść młodzieżową - zrezygnujcie. Lepiej zaoszczędzić rozczarowań. 

Eleonora i Park [Rainbow Rowell] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Inne książki autorstwa Rainbow Rowell:

  
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytaty w tytule i w treści posta pochodzą z książki Eleonora i Park

Czy polecacie książki autorstwa Rainbow Rowell? 
A jeśli nie, to czy lubicie powieści z gatunku young adult? 

Miłego weekendu Mole!
@absurdalna

6 komentarzy:

 1. Ojej! Głośno bardzo o tej książce. Nie miałam jeszcze okazji po nią sięgnąć, ale zamierzam to zrobić w najbliższym czasie!
  Pozdrawiam cieplutko <3

  http://sleepwithbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Sięgając po literaturę młodzieżową, raczej nigdy nie nastawiam się na bardzo wymagającą i trudną lekturę, więc podejrzewam, że "Eleonora i Park" może spełnić moje oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie to nie pomyślałabym, żeby w ten sposób traktować literaturę młodzieżową. :) Jakoś zawsze ślepo wierzę, że to czy książka będzie wymagająca, czy też nie zależy nie tyle od gatunku, co od samego autora, ale chyba trochę się mylę. :)

   Usuń
 3. Miałam w planach tą książkę, ale przygodę z tą autorką zacznę chyba od Fangirl :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja akurat należę do tych osób, które się "Eleonorą i Parkiem" zachwycają, bo książka naprawdę wywołała u mnie emocje. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam już wiele o tej powieści, myślę, że kiedyś i ja się skuszę by na własnej skórze przekonać się jak to z nią jest

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...