środa, 25 listopada 2015

#Zapowiedź: Małe wielkie odkrycia

Małe wielkie odkrycia
How We Got To Now
Steven Johnson 
288 stron
Wydawnictwo Sine Qua Non
Premiera: 2 grudnia 2015

Przybywam do Was dzisiaj z zapowiedzią książki, którą będę miała okazję przeczytać i zrecenzować już za kilka dni. Być może wielu z Was - Moli Książkowych nie słyszało o nadchodzącej premierze Małych wielkich odkryć, a dla co najmniej kilku potencjalnych Mikołajów może się to okazać strzałem w dziesiątkę. 

O czym jest książka Stevena Johnsona? 

Fascynujący świat małych wielkich odkryć!

Które wynalazki miały największe znaczenie dla historii ludzkości? Co tak naprawdę wpłynęło na nasz rozwój? Jak to się stało, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy? Jakim cudem dotarliśmy tak daleko!?

Najpierw pojawia się problem. Później ktoś wpada na pomysł jego rozwiązania – nieraz szalony. Powstaje nowy wynalazek, który z czasem trafia do powszechnego użytku. To z kolei prowadzi do rewolucyjnych zmian.

Czy wiecie, że:
› Wynalezienie prasy drukarskiej wywarło wpływ na rozwój fizyki molekularnej?
› Dzięki niecodziennemu pomysłowi na handel lodem możliwe stało się zasiedlenie obszarów Ziemi dotąd niedostępnych dla człowieka?
› Osiągnięcia inżynierii dźwięku, które pomagają nam lepiej widzieć, wzięły swój początek od neandertalskich zawodzeń w burgundzkich jaskiniach?
› Potrzeba oczyszczenia miast z fekaliów pozwoliła rozpocząć prace nad mikrochipami?
› Odkrycie atomu umożliwiło nam mierzenie czasu w nanosekundach?
› Wynalezienie sztucznego światła wpłynęło na ewolucję zwyczajów związanych ze snem?

Oto niezwykła historia zwykłych przedmiotów – tych, z których korzystamy każdego dnia. Przeczytacie o geniuszach z przypadku i zbawiennych pomyłkach, kuriozalnych koncepcjach i niespodziewanych efektach. Przekonacie się, że każde wielkie osiągnięcie było poprzedzone maleńkim odkryciem. Taka jest właśnie historia innowacji. [Wydawnictwo Sine Qua Non]

Więcej informacji o książce:

Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
ISBN: 978-83-7924-462-1
Cena: 39,90 zł (z VAT)
(pełny format po kliknięciu w miniatury) 

Przekazałam Wam wszystkie informacje, które udało mi się zdobyć na temat nowości od wydawnictwa Sine Qua Non. How We Got To Now to według mnie całkiem nieźle zapowiadający się przerywnik pomiędzy poważniejszymi lekturami, ale i dobry prezent dla osób, które książki traktują bardziej jak przedmiot i materialną inspirację, niż karmę dla ducha. Co oczywiście nie znaczy, że książka nie wzbogaci nas interesującymi faktami. Wydaje mi się, że jest wypełniona informacjami, o których nie mieliśmy zielonego pojęcia. 

Małe wielkie odkrycia przypomina mi poniekąd nowość twórcy Polimatów czyli Nic bardziej mylnego Radka Kotarskiego. A Wy, co myślicie o tej książce? 


Na jakie grudniowe premiery czekacie z niecierpliwością? 

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...