poniedziałek, 9 listopada 2015

#132 Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie

Przywitaj się z królową
Gafy, wpadki, faux pas i inne historie
Łukasz Walewski
334 strony
Ocena: 8/10
Wydawnictwo Sine Qua Non
Premiera: 4 listopada 2015!
Dyplomacja to sztuka mówienia komuś "Idź do diabła!" w taki sposób, aby już cieszył się na samą myśl o tym, jak przyjemna czeka go podróż.”*

. . .

Magdzie, która zawsze mnie wspiera, nawet gdy zaliczam wpadki. I oczywiście wszystkim politykom, których niedoskonałości sprawiają, że mamy na chleb”*

Przyszło nam żyć w czasach, w których media - dawniej postrzegane jako czwarta władza - wspięły się na najwyższy stopień w tej hierarchii i jak na razie nie zamierzają tego miejsca nikomu ustąpić. Stąd też każda, nawet najmniejsza gafa czy to w świecie celebrytów, czy na szczycie dyplomacji (swoją drogą cienka ściana zaczyna dzielić te dwa światy) przybiera niewyobrażalnie wielkie rozmiary. 
Możesz myśleć, że ta książka na nic ci się przyda. W końcu w najbliższym czasie prawdopodobnie nie spotkasz się z żadną królową. Kultura osobista to jednak rzecz pożądana nie tylko na audiencji u papieża, ale i na przystanku, czy przy rodzinnym stole. 

. . .

Poznaj książkę Łukasza Walewskiego, 
będącą praktycznym przewodnikiem po świecie savoir vivre'u. 


Łukasz Walewski to dziennikarz radiowej Trójki. Prowadzi audycje „Trzecie oblicze dyplomacji”, „Trzy strony świata” oraz „Europa od kuchni”. Jego wieloletnie obserwacje przyczyniły się do powstania książki, będącej zbiorem przeróżnych kłopotliwych sytuacji, których doświadczyły osoby u szczytu władzy. „Przywitaj się z królową” to vademecum wydane w charakterystyczny, podręcznikowy wręcz sposób, zaspokajające naszą ciekawość, rozstrzygające jak zachować się w wielu sytuacjach, a przede wszystkim naprawdę poprawiające humor. 

Kto z nas nie lubi poczytać o wpadkach popełnionych przez inne osoby. Odważę się stwierdzić, że chwilami natura ludzka przypomina głodne zwierzę, które żywi się informacjami na temat życia innych ludzi. Każdy z nas posiada w sobie cząstkę człowieka uzależnionego od mediów („media junkie”) dlatego „Przywitaj się z królową” czytamy jednym tchem. 

Vademecum Łukasza Walewskiego zawiera w sobie trzy ważne kwestie. Po pierwsze, nakreśla kontekst historyczny. Odwołuje się na przykład do faux pas, których doświadczyli przedstawiciele dynastii Jagiellonów. Po drugie, opisuje ze szczegółami to co wydarzyło się na arenie międzynarodowej w ostatnich latach, a na koniec udziela porad, czego unikać i jak postępować w nazwijmy to - stresujących towarzysko sytuacjach. 

. . .


Jeśli mamy się uczyć, to tylko na błędach innych. Dowiedz się dlaczego przyjęcie byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Adrew Jacksona okazało się niewypałem. Dlaczego na oficjalnych spotkaniach nie wolno ubierać się tak jak gospodarz, czy jak gospodyni. Kulisy organizacji przyjęć, konferencji prasowych, dobierania odpowiedniego ubioru, czy dbałości o detale, a także to, czym jest protokół dyplomatyczny - na wszystkie te kwestie znajdziecie odpowiedź w książce Łukasza Walewskiego. 

Jak napisał na wstępie autor „Nie oszukujmy się. (...) Gafy wszyscy popełnialiśmy, popełniamy i będziemy popełniać. (...) Jakkolwiek ich nie nazwać, wszystkie mają jedną cechę wspólną - gdy już się wydarzą, nie da się ich cofnąć.” Trzeba jednak nabyć umiejętność wyciągania z nich wniosków. To właśnie tego próbuje nauczyć nas autor. Nie bądźmy oporni na wiedzę

Gogol pisał: 
Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie.


Piękne wydanie tej książki porównałabym do albumu „Listy niezapomniane, o którym niegdyś pisałam na blogu. Cechy charakterystyczne tej oprawy to przejrzystość, wyraziste kolory i dbałość o szczegóły. No i oryginalność

Dziękuję Wydawnictwu
Sine Qua Non 

za możliwość zrelaksowania się
przy oryginalnej publikacji. 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytaty w tytule i w treści posta pochodzą z książki Przywitaj się królową

Co sądzicie o „Przywitaj się z królową”?
Czy to książka dla Was? 
A może macie kogoś, 
komu podarowalibyście tę publikację na prezent? 

Czekam na Wasze opinie. 
Jeśli znacie inne tego typu książki, to czekam na polecenia.

Zapraszam także tutaj: 
Na bieżąco aktualizowane zdjęcia czytanych książek. I nie tylko. 

Udanego tygodnia życzę!


6 komentarzy:

 1. Już wcześniej zaciekawiła mnie ta książka, a dzięki Twojej recenzji jestem pewna, że muszę ją przeczytać. Lubię takie opowieści, anegdoty, więc na pewno mi ona spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No jasne, fajnie byłoby tak mówić "Idź do diabła!", by rozmówca się cieszył na myśl o podróży; może kiedyś się tego nauczę, na razie poprzestaję na samym "Idź do diabła!" ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytam raczej tego wydawnictwa, ale po książkę chętnie bym sięgnęła:)
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Natalia Z

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się być bardzo ciekawe. Może się na nią skuszę kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 6. To musi być naprawdę przyjemna książka. Kusi mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...