środa, 7 października 2015

#124 Wzorzec zbrodni („Setki zbrodni - jeden pokój. Setki morderstw - jeden zabójca. Setki elementów - jeden wzór.”)

Wzorzec zbrodni
Warren Ellis
296 stron
Wydawnictwo Sine Qua Non
Ocena: 6/10
...Dzieło seryjnego mordercy, który jest w permanentnej fazie totemowej, wiecznie nabuzowany, wiecznie w pędzie, wiecznie pracuje, żeby ukończyć swoje przesłanie dla świata. Właśnie taki ktoś działał bez przeszkód na Manhattanie przez ostatnie dwadzieścia lat, panie komendancie.”*

Wzorzec zbrodni to trzecia książka należąca do cyklu „Świadek zbrodni” wydana przez wydawnictwo Sine Qua Non, po którą sięgnęłam. Tym razem nie Paul Grossman, jak to było w przypadku „Dzieci gniewu, ani nie Michael Russel - autor „Miasta cieni, ale Warren Ellis zabrał mnie w czytelniczą podróż i zaprosił do wzięcia udziału w jednej ze zwykłych - niezwykłych akcji nowojorskiej policji.
Niespełna trzysta stron, idealne aby wrzucić do torebki i połknąć w wolnej chwili. Do tego oryginalna okładka i intrygujący tytuł.
Czy to naprawdę tak błyskotliwy kryminał? 


* * *

Fabuła książki Warrena Ellisa skupia się wokół osoby Johna Tallowa. To on wraz z Jamesem Rosato - swoim zawodowym partnerem pracuje na co dzień w Pierwszym Dystrykcie nowojorskiej policji. Pewnego dnia mężczyźni mają za zadanie rozwiązać sprawę dotyczącą niepokojącej kolekcji broni w mieszkaniu 3A w starej kamienicy przy Pearl Street. James Rosato ginie, a John Tallow jest świadkiem jego dramatycznej i brutalnej śmierci. Ten, który przeżył, chowa emocje do kieszeni i postanawia rozwikłać zawiłą intrygę. Kto stworzył tę makabryczną kolekcję broni i czy naprawdę istnieje wzorzec zbrodni? 


Wzorzec zbrodni” to typowy amerykański kryminał, w którym od samego początku wiemy, kto jest sprawcą całego chaosu, ale nie wie tego jeszcze detektyw, który ma za zadanie wszystko rozwikłać. Warren Ellis to wielokrotnie nagradzany scenarzysta komiksowy i telewizyjny, który mam wrażenie nie do końca odnalazł się w roli twórcy kryminału. „Wzorzec zbrodni jest jednocześnie nietypowy, bo pisany oszczędnym, żołnierskim, pozbawionym emocji stylem, który zdecydowanie nie sprzyja wciągnięciu się w czytany tekst. O ile sam pomysł, tytuł i główny bohater bronią się na tle całości, o tyle surowe, wręcz ascetyczne opisy dusznego, brutalnego i pełnego przemocy Nowego Jorku jedyne co potrafią wywołać w czytelniku to przygnębienie. 

Wzorzec zbrodni” odzwierciedla nastrój filmów noir, w którym nie do końca się odnajduję. Jest to ciężki, przytłaczający i depresyjny thriller, którego autor przedstawia Nowy Jork jako miasto - układankę. Każdym elementem jest inny typ broni, z którego pewien szaleniec chce ułożyć unikalny wzór. 


Moją uwagę przykuła postać Johna Tallowa i szalonego Łowcy. Bohaterowie stojący po dwóch stronach barykady. To nie opowieść, w której się znaleźli, ale oni sami - swoimi czynami i zachowaniem - potrafią wstrząsnąć czytelnikiem. Jeśli chcecie ich poznać i zgłębić jedną z historii rodem z seriali typu CSI, to „Wzorzec zbrodni” jest dla Was. 

Świadek zbrodni:
(kolejność przypadkowa)

Miasto cieni | Dzieci gniewu | Wzorzec zbrodni

Za egzemplarz dziękuję
Wydawnictwu
Sine Qua Non
.

Wzorzec zbrodni [Warren Ellis] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*cytaty w tytule i treści posta pochodzą z książki Wzorzec zbrodni


Może daleko mi do zachwytów, 
ale przez liczbę przeczytanych w ostatnim czasie kryminałów, 
stałam się chyba bardziej wymagająca.

Co sądzicie o książce Warrena Ellisa?
To coś dla Was?

Ja nadal mając do wyboru te trzy książki, 
sięgnę po Dzieci gniewu”.
4 komentarze:

 1. Przepadam na noir, okładka wygląda bardzo apetycznie, ale zniechęca mnie ten suchy styl, o którym piszesz:/

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie amerykańskie kryminały, więc czemu nie. Chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ją już jakiś czas temu i miło wspominam ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 4. Już wiem, jakich książek szukać :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...