wtorek, 11 sierpnia 2015

#109 Dziewczęta i kobiety („Jasne i mroczne strony kobiecości”)

Dziewczęta i kobiety
Alice Munro
350 stron
Wydawnictwo W.A.B.
Ocena: 7/10
Czuję, że nadchodzą pewne zmiany w życiu dziewcząt i kobiet. Tak. Zależą one jednak tylko i wyłącznie od nich. Dotąd stanowił o nas jedynie związek z mężczyzną. Nic poza tym. Nie miałyśmy własnego życia, prawie jak zwierzę domowe. "Przytuli cię, kiedy osłabnie w nim żar pierwszej namiętności, bliższą ledwie od psa, droższą nieco od konia.”*

Oto i po raz drugi spotkałam na swojej czytelniczej ścieżce Alice Munro, choć tak naprawdę wcale na to spotkanie nie czekałam. Po nieudanej przygodzie z „Jawnymi tajemnicami”, uznałam że książki kanadyjskiej noblistki zdecydowanie nie są dla mnie. 
Teraz wracam zmotywowana. Po przeczytaniu, a nie rzuceniu w kąt kolejnej książki laureatki prestiżowej nagrody. Trochę zdziwiona, zaskoczona i zaintrygowana utworem „Dziewczęta i kobiety”, który odkrył przede mną blaski i cienie kobiecości lat 40. ubiegłego wieku. 

* * *

Lives of Girls and Women” to zbiór łączących się fabularnie opowiadań, które przenoszą nas do południowo-zachodniej prowincji Ontario w Kanadzie. Del Jordan - najpierw dziewczynka, z czasem nastolatka i młoda kobieta pokazuje nam kulisy życia płci pięknej. Od poznawania swojej małej ojczyzny, przez ukazanie najbliższej rodziny, ekscentrycznych przyjaciół, pierwszych miłości, zbliżeń i życiowych zakrętów. Dzięki tym naturalnym, zwyczajnym i codziennym historiom poznajemy różne szkice kobiecych sylwetek

Biograficzny charakter książki Alice Munro tłumaczyłby jej tajemniczość, fantastycznie odmalowane kobiece wnętrza, a wręcz spokój, który emanuje z kolejnych stron książki. „Dziewczęta i kobiety” to utwór, który przede wszystkim pokazuje codzienność kobiet, problemy z którymi zmagały się w ubiegłym wieku i które doskwierają im też dzisiaj. Ta pozycja to przede wszystkim odmalowanie wszystkich słabości, ale i niedocenianej kobiecej siły. Nie można zapomnieć w tej książce o mężczyznach, którzy choć pominięci w tytule, znacznie wpłynęli na kształtowanie się charakterów bohaterek. 

Dziewczęta i kobiety” to niejednoznaczna choć przystępnie napisana książka, którą nazwałabym ambitną. Czytelnik sięgając po nią, musi posiadać umiejętność czytania między wierszami, dostrzegania tego, co niewidoczne gołym okiem. Alice Munro pokazała w tej książce, że z kobiecością trzeba się zmagać na co dzień, podobnie jak z seksualnością, której ujęć w tym utworze jest sporo.

Prawda jest taka, że od tej książki bardzo łatwo się oderwać i nie wszystkie opowiadania porwą nas, jak rwący nurt rzeki, ale do „Dziewcząt i kobiet” chce się wracać, chce się skończyć i chce się o nich pomyśleć. 

Zdecydowanie polecam. 

[Więcej]

 - Pytanie: gruba czy chuda? Grube na ogół świetnie gotują, ale bywają łakome. No ale co drugi chuderlak też to robi, nigdy nie wiadomo. Gdybyś trafił na grubą, która się częściowo żywi własnym tłuszczem, to trochę zaoszczędzisz. Sprawdź, czy ma zdrowe zęby, a jeśli już nie ma własnych, to musi mieć porządną sztuczną szczękę. Najlepiej, żeby nie miała też wyrostka ani woreczka żółciowego. 
- Mówicie jakby chodziło o kupno krowy.”*
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytaty w tytule i w treści posta pochodzą z książki Dziewczęta i kobiety”.

Jestem bardzo ciekawa, co myślicie o tej książce. 

Czekam na opinie.


5 komentarzy:

 1. Czytanie między wierszami powiadasz. Już mi się podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa recenzja, ale ksiązka jakoś mnie nie zachwyciła. Pozdrawiam Wiktoria.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie temat jest ciekawy :) Czemu by nie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mocny cytat dałaś na koniec. ;) Już czytałam trochę opowiadań Munro - podobały mi się, ale bez szału. Na pewno będę wracać do jej twórczości.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...