piątek, 17 lipca 2015

#103 Pięść Dawida („Izrael to państwo - twierdza.”)

Pięść Dawida
Tajne służby Izraela
Artur Górski 
304 strony
Wydawnictwo Znak 
Ocena: 8/10
2015
Pięść Dawida nie jest jednak rozprawą akademicką, ale przede wszystkim reportażem. Materiał do niego zbierałem w różnych krajach, głównie w Izraelu. A skoro reportaż, to będą też ludzie, z którymi miałem okazję się spotkać i wysłuchać ich nierzadko dramatycznych opowieści.”*

Artur Górski - znany przede wszystkim z bestsellerowych książek o polskiej mafii, dla mnie do momentu, w którym sięgnęłam po „Pięść Dawida”, był autorem anonimowym. 
Jego najnowsza książka już samą okładką zwiastuje, że temat którego się podjął po pierwsze nie należy do najłatwiejszych, a po drugie sieje grozę wśród większości ludzi nim zainteresowanych. 
Izraelski system wywiadowczy jest w oczach laika najpewniej najbardziej znanym. Jedynie w niektórych przypadkach ustępuje tego zaszczytnego miejsca systemowi amerykańskiemu, ale czy to że jest najbardziej znany znajduje odzwierciedlenie w tym, że jest najbardziej skuteczny? Tutaj znawcy tematu polemizują. 

* * *

Jak sam autor mówi, „Pięść Dawida” to nie rozprawa akademicka, choć niezwykle precyzyjna, jeśli chodzi o detale. Książka Artura Górskiego porusza temat Mossadu, ale również innych cywilnych i wojskowych tajnych służb Izraela. Chciałoby się zadać pytanie, czy wszystkich, ale czy sam autor tak naprawdę potrafi odpowiedzieć na to pytanie? 

Mossad, Masada, Aman. Typowy Kowalski raczej nie będzie miał pojęcia, o czym mowa. I w tym cały problem. Gdy zapytamy ludzi o pierwsze skojarzenie z Izraelem, większość odpowie: religia, konflikt, Żydzi, a mało kto zauważy szeroko rozwinięte szpiegostwo, mnóstwo udaremnionych zamachów, czy ogromną wytrwałość w dążeniu do stworzenia suwerennego państwa. 

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Dlatego, że „Pięść Dawida” jest kawałkiem naprawdę dobrego reportażu, który odpowiada na mnóstwo trapiących czytelnika pytań. Książka Artura Górskiego relacjonuje historie jednostek na tle konfliktu. Jest to pełen sprzeczności obraz spokojnych ulic Tel Awiwu z widokiem na konflikt izraelsko-palestyński. Podoba mi się, że autor pozostawia mimo ogromnej znajomości tematu, wiele niewyjaśnionych kwestii, z którymi myślący czytelnik z pewnością sobie poradzi. 

Tylko głupiec sądzi, że żyjemy w czasach pokoju, czy też względnego spokoju - jak nazywa to większość ludzi. Losy konkretnych ludzi poznanych przez Artura Górskiego w Izraelu i nie tylko, daje nam prawdziwy obraz zniekształconego na co dzień przez media tamtego rejonu świata. 

Powracając jednak do samej „Pięści Dawida” można dodać, że Izrael dysponuje ogromną siłą, a poziom rozwinięcia ich armii i służb specjalnych budzi szacunek. Autor zabiera wszystkich zainteresowanych historią w krótką, ale bardzo treściwą podróż. Po powrocie z niej zrozumienie napięć na Bliskim Wschodzie staje się dużo prostsze. 

Działanie służb rzadko jest w pełni zrozumiałe dla przeciętnych zjadaczy chleba. Może nawet lepiej, że fakty zamieniają się w plotki, te zaś w półprawdy i niedopowiedzenia. (...) Każdy w życiu za coś odpowiada i niech robi to dobrze - służby zaś funkcjonują w świecie, o którym przeciętny Gurovitz, Stein czy Silverstein nie mają zielonego pojęcia. I chyba lepiej, żeby tak zostalo.”*

Nie jest to książka na leniwe, niedzielne popołudnie, bo wymaga od czytelnika nieco zaangażowania. Polecam ją szczególnie mężczyznom, wszystkim zainteresowanym militariami, konfliktami, historią Państwa Żydowskiego i tym, którzy lubią zadawać pytania na temat współczesnego świata, a co więcej nieustannie szukają na nie odpowiedzi

Za możliwość przeczytania dziękuję
Wydawnictwu Znak.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytaty w tytule i w treści posta pochodzą z książki Pięść Dawida”.


Co sądzicie o tej książce? 
 Pięść Dawida” to coś dla Was? 

Miłego Dnia Mole!  


5 komentarzy:

 1. W takim razie polecę mojemu narzeczonemu, powinna go zaciekawić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może nie dla mnie, ale będę miała ją na uwadze, bo zbliża się kilka urodzin ;).

  OdpowiedzUsuń
 3. ja jestem kobietą, może nie moja tematyka, ale książka niesamowicie mi się podobała. I Gorąco polecam ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezależnie od płci książka się spodoba. Moim zdaniem jest super. Bardzo interesująca i też nie można przejść obojętnie obok faktu, że też dobrze napisana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...