poniedziałek, 17 listopada 2014

#67 It's Who You Know (Why you need to network?)

It's Who You Know
Cynthia Chin-Lee
124 strony
Wydawnictwo:
Pfeiffer & Company
Ocena: 7/10
Przybywam do Was dzisiaj z dość nietypową pozycją i zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim, a może nawet połowie z Was nie przypadnie ona do gustu. Dlaczego? 

Po pierwsze, gatunek. Przychodzę do Was z pewnym poradnikiem, do tego pisanym w języku angielskim (tutaj wyłania się drugi powód). Mimo wszystko proszę, nie zrażajcie się już na samym początku, bo jak się okazuje, ani to literatura trudna, ani wymagająca, ale jednocześnie taka, która zapewnia nam żywy kontakt z obcym językiem i traktująca o dość interesujących kwestiach, które w naszym kraju są dopiero odkrywane, a gdzieś zagranicą są znane od bardzo dawna. 

Kim jest autorka książki? 

Cynthia Chin-Lee ukończyła Uniwersytet Harvarda i obecnie prowadzi własną firmę o nazwie „Precisely Write”. Cynthia zajmuje się kwestiami związanymi z szeroko pojętym biznesem, zarządzaniem i komunikacją interpersonalną, dlatego też napisała książkę (nie oszukujmy się) bardzo przydatną dla ludzi związanych z ekonomią i zarządzaniem zasobami ludzkimi
W „It's Who You Know”, autorka przekonuje nas, że aby rozwijać siebie i własną karierę nie wystarczy tylko określony „know-how” czyli sposób i środki, dzięki którym możemy poszerzać własne horyzonty, ale ważniejsze jest „know-who” czyli relacje jakie nawiążemy z innymi ludźmi, a które mogą się przydać w sytuacjach kryzysowych i nie tylko

It's Who You Know” to kompendium wiedzy o tym, jak tworzyć relacje międzyludzkie, jak budować i rozwijać sieć kontaktów i jak z nich korzystać w przyszłości. Jak wykazują badania, blisko 68% ludzi znajduje pracę dzięki swoim prywatnym kontaktom. Jest to jeden z tych powodów, dla których nie możesz istnieć jako pojedyncza jednostka, bo koegzystencja z innymi ludźmi da Ci o wiele więcej. 

Jak wiemy, wiele ludzi na całym świecie walczy z wszechobecnym kryzysem. Klasyczny paradoks mówi, że potrzebujesz doświadczenia, ale jeśli nikt nie chce Cię zatrudnić, to jak masz go zdobyć? Trzeba wiedzieć, że kontakty z innymi ludźmi, mimo wielu swoich zalet nie stanowią panaceum, które rozwiąże problemy związane z bezrobociem, jednak dzięki nim możesz osiągać swoje cele szybciej i bardziej efektywnie. Musisz tylko współpracować z właściwymi osobami. Tego typu współpraca została przyrównana przez autorkę do wiatru który jest potrzebny aby latać - same skrzydła mogą nie wystarczyć. 

Think globally, act locally.

Czego potrzebujesz, aby efektywnie nawiązywać relacje międzyludzkie? Z pewnością musisz być otwarty i mieć wyznaczony określony cel, czyli musisz być zdecydowany w swoim działaniu. Budowanie relacji zaczynasz od najbliższych sobie ludzi. Rodzina, przyjaciele, ludzie związani z Twoją edukacją, pracą, a nawet sąsiedzi. Nigdy nie wiesz, w jakim momencie wcześniej wypracowane kontakty mogą Ci się przydać. Cynthia Chin-Lee podaje bardzo dużo przypadków osób, które w kryzysowej sytuacji poradziły sobie właśnie dzięki wcześniej wzniesionym relacjom - czasem nawet z przypadkowymi ludźmi. W „It's Who You Know” znajdziesz nawet przykładowe tabele, które będziesz mógł zapełnić konkretnymi nazwiskami i numerami telefonów poznanych osób. Czy to głupie i infantylne? Być może tak, ale jak inaczej mamy się nauczyć, że im więcej kontaktów tym lepiej? 

Książka została napisana  i wydana w połowie lat 90., jednak niesie ze sobą bardzo aktualne problemy. Gdzieś w wysoko rozwiniętych państwach Europy Zachodniej czy kontynentu jakim jest Ameryka Północna, ludzie już dawno pojęli, że tylko współpraca międzyludzka jest warunkiem rozwoju. Mam wrażenie, że my nadal się tego dopiero uczymy i zaczynamy pojmować, ile dobrego potrafi wytworzyć synergia. Lepiej późno niż wcale. 

It's Who You Know” to książka, na którą trafiłam w gruncie rzeczy przypadkiem. Jest to też pierwsza pozycja w języku angielskim przeczytana przeze mnie. Książka C. Chin-Lee jest napisana bardzo prostym językiem (angielski poziom: B1-B2) i jeśli jeszcze nie zaczęliście swojej przygody z książkami pisanymi w języku angielskim, to od tej pozycji warto zacząć, a jeśli Wasze życie naukowe, czy też zawodowe wiąże się z zarządzaniem, komunikacją interpersonalną etc., to  „It's Who You Know” jest pozycją idealną. Może nie jest to powieść trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, ale na dobry początek... Dlaczego nie? 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

Czytaliście jakieś książki w języku angielskim? 
Co możecie polecić, a co nie? 
Życzę Wam miłego tygodnia, a już niebawem Zapiski Nosorożca i Przebudzenie
PS. Nienawidzę poniedziałków. 

  

5 komentarzy:

 1. Przyznam, że kiedyś zaczęłam czytać książkę Nicholasa Sparksa po angielsku, ale nie skończyłam. Może do niej wrócę. Co do poradnika, to porusza interesujący mnie temat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za poradnikami. Mam w planach przeczytać książkę po angielsku, jestem ciekawa, czy dam radę ;)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Lektura faktycznie dośc trudna - bo ambitna - ale jako studentka filologii angielskiej nie powinnam sie zrażać tym, że jest pisana po ang :) choć rzadko czytam w tym języku dla czystej przyjemności. Zachęciłaś mnie tym, że jest dośc łatwy w tej pozycji (nie lubie sie zastanawiac co znaczy ta czy inna kolokacja) - to na pewno pomaga w praktykowaniu płynnosci jezyka, nawet jesli tylko czytanego ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jest to książka dla mnie, ale nie z powodów podanych powyżej, a z prostego faktu, iż wciąż uczęszczam do szkoły, więc poradniki związane z zatrudnieniem nie są mi niezbędne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytanie po angielsku czasem mi się zdarza, ale nie wiem czy zbytnio by mnie pociągał poradnik, ale kto wie

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...