poniedziałek, 27 października 2014

#Zapowiedź: Zapiski Nosorożca

Zapiski Nosorożca 
Moja podróż po drogach, bezdrożach
i legendach Afryki.

Łukasz Orbitowski 
280 stron
Wydawnictwo Sine Qua Non

Już 5 listopada wypatrujcie w księgarniach nowej ciekawej książki z gatunku literatury podróżniczej. Łukasz Orbitowski, pisarz który jak dotąd specjalizował się w literaturze grozy i fantastycznej, przybywa z pozycją o Republice Południowej Afryki. 

Wydawnictwo Sine Qua Non pisze o tej książce w taki sposób:

Republika Południowej Afryki. Dzikość przyrody, ruchliwe ulice wielkich miast i bezdroża w głębi kraju. Turystyczna rzeczywistość zderzona z brawurowo zreinterpretowanym światem afrykańskich mitów.
Nigdy nie dowiem się, co ludzie, tak serdeczni w pierwszym kontakcie, naprawdę o nas myśleli. Przeczuwam, że wioska w Zululandzie, gdzie zgubiliśmy się w nocy, była najbliżej prawdy, tej prawdziwej Afryki, jaką dane było zobaczyć nam, bogatym turystom, oglądającym świat przez szyby samochodu. Przeczuwam, ale nie wiem. Nie wiem nic. Poza jednym. Coś tam się zdarzyło.
Każda podróż jest darem. A podróż w mentalność tak odległą jest darem szczególnym. Co otrzymaliśmy? Opowieść o jednym z najbardziej fascynujących krajów świata czy szczere wyznanie pisarza, że nie wyjaśni nam Afryki? Ascetyczny dziennik podróży? A może zmysłową, na wpół baśniową włóczęgę przez świat magii i archetypów Czarnego Lądu? Jedno jest pewne: Orbitowski w Zapiskach Nosorożca mówi o Afryce w sposób, w jaki nie zrobił tego nikt do tej pory.
Łukasz Orbitowski opisuje swoją wyprawę do RPA bez napuszenia i egzaltacji reporterskiej. Jest podróżnikiem ciekawym świata i jego tajemnic, chłonie egzotyczną rzeczywistość i barwnie o niej opowiada. W swoje zapiski wplata legendy afrykańskie. Są jak opowieści szeptane przed zaśnięciem, które wprowadzają nas w ten dziwny, niepokojący klimat Nieznanego Lądu.
Sylwia Chutnik
Autor horrorów podróżujący w dresie i trampkach przez krainę Lovecrafta. Słabo? Jest mocno orbitowsko, a orbitowska Afryka jest inna, niż sobie wyobrażacie.
Ziemowit Szczerek
Para dorosłych dzieci na wycieczce po RPA. Łukasz i Agata odwiedzili niezwykłe miejsca i nasłuchali się opowieści, w których popłaca bezwzględność i zdrada. Bez dwóch zdań – jest pomysłowo.
Piotr Tomza, autor Afryki Nowaka
Afryka w Zapiskach Nosorożca świeci jak broszka w czarnej wełnie. To osobiste notatki z wyprawy na inną planetę, plecione jak współczesna baśń. Orbitowski jest czujnym i dowcipnym towarzyszem. Lubię z nim podróżować.
Agnieszka Wolny-Hamkało
Jesteście zainteresowani tą książką? A może już uwzględniliście ją w listopadowym budżecie? 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
  

6 komentarzy:

 1. Nie jestem pewna ,czy to coś dla mnie. Poczekam, aż książka zyska więcej opinii i sama sobie jakąś wyrobię, wtedy moze sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie książki to ja chętnie podczytuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie ! O Afryce czytam zawsze chętnie, szczególnie RPA mnie ciekawi swoją historią :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten autor i taka książka? Zaskoczenie;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że nie da się wyczuć napuszenia. Nie lubię tego :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...