środa, 24 września 2014

#58 Miłość i szacunek w rodzinie (Szacunek, jakiego pragną rodzice. Miłość, jakiej potrzebują dzieci.)

Miłość i szacunek w rodzinie
Dr Emerson Eggerichs
320 stron
Wydawnictwo Esprit
Premiera książki: 2014-09-03
Ocena: 7/10

By złamać ducha dziecka, nie trzeba bicia. Wystarczą ostre słowa, surowe spojrzenie, a nawet wypowiadane z dobrymi intencjami upomnienia.”*

Pozostając dzięki wydawnictwu Esprit w tematyce poradnikowej, pragnę Wam dzisiaj przedstawić książkę, która doskonale opowiada o relacjach: rodzic - dziecko, wplatając do tego naszą wiarę w Boga. Jak się okazuje, jeśli pojawia się jakiś problem w tych międzypokoleniowych kontaktach, trzeba mieć świadomość, że wina leży po obu stronach, bo każde z pokoleń - choć bardzo różne - może mieć swoje racje. Najważniejsze jest, by ROZMAWIAĆ i umieć szukać wspólnie „aurea mediocritas” czyli słynnego, horacjańskiego złotego środka

Kim jest dr Emerson Eggerichs żeby nas, czytelników, pouczać na temat życia w rodzinie? Jest autorem takich książek jak „Język miłości i szacunku”, czy „Miłość i szacunek” i choć te dwa tytuły nic Wam nie mówią, to w świecie jest znany jako ekspert w dziedzinie związków między kobietami i mężczyznami. Dr Emerson przez dziewiętnaście lat był głównym pastorem w Lansing w stanie Michigan, a jego najnowsza książka wydana przez wydawnictwo Esprit jest obrazem jego własnej rodziny i jednocześnie oddaniem głosu jego dzieciom. Pewnie dlatego książkę czyta się niezwykle dobrze. Bo jest przede wszystkim prawdziwa

  

Być może dlatego tak dobrze czytało mi się tę książkę, bo wiele problemów w niej poruszonych jest mi bardzo bliskich. Czasem zastanawiałam się, że choć na parapecie leży książka o tytule „Miłość i szacunek w rodzinie” to często odczuwam deficyt i jednego i drugiego. Dr Emerson Eggerichs porusza w swojej książce takie problemy  jak faworyzowanie przez rodziców jednego z dzieci, brak zrozumienia i porozumienia, bycie zbyt agresywnym wobec siebie nawzajem, które w sporadycznych przypadkach prowadzi nawet do przemocy. To wszystko zostaje zaprezentowane na przykładach z życia. Z pozoru nic nieznaczące historyjki z przysłowiowej „drogi po bułki do sklepu” nabierają głębszego znaczenia. Wszystko to, co zostało poruszone w książce, można przedstawić na schematach. Mam tu na myśli „Rodzinne błędne koło”, „Rodzinne koło energii” i „Rodzinne wynagrodzenia”. Naszym zadaniem jest zatrzymać pierwsze błędne koło, a następnie wcielić w życie zasady z dwóch następnych ilustracji. Wydaje się proste. Czy faktycznie takie jest? 

Polecam tę książkę wszystkim wierzącym, bo mogą znaleźć w niej fantastyczne inspiracje, jak radzić sobie w relacjach z najbliższymi. „Miłość i szacunek w rodzinie” zmusza do refleksji na temat własnego ogniska domowego i choć jest skierowana przede wszystkim do rodziców, to opowieści z życia domowego dr Emersona, nadają się do przytoczenia nawet nieco młodszym czytelnikom. Dla osób zainteresowanych dodam, że książka jest wypełniona cytatami z Pisma Świętego, dokładnie z IV wydania Biblii Tysiąclecia. Znajdziecie tutaj wiele nawiązań do historii biblijnych i przypowieści. Dla mnie jest to bardzo dobry sposób poznawania własnej wiary. Jakie są cele naszej rodziny związane z miłością i szacunkiem? Jeśli chcecie je poznać, sięgnijcie po „Miłość i szacunek w rodzinie” - interesująca okładka, ciekawa treść i wbrew pozorom jeden z lepszych poradników, jakie miałam okazję czytać. 

/ źródło /
Za możliwość przeczytania
dziękuję wydawnictwu Esprit.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
* cytaty pochodzą z książki  „Miłość i szacunek w rodzinie” 

Co o niej myślicie? Znalazłoby się dla niej miejsce w Waszej biblioteczce? Przy okazji chciałabym Wam pokazać ogromną liczbę nowości, która do mnie ostatnio dotarła, zarówno w formie papierowej jak i ebook'ów. 

  

Aby napisać recenzję części III Miry Grant, muszę nadrobić poprzednie, które widzicie w formie ebook'a. A teraz najważniejsze pytania, co już czytaliście, co czytacie, a co zamierzacie przeczytać spośród tych kilku opcji. Przy okazji zapraszam Wam na swojego Instagrama, gdzie coraz częściej można znaleźć zdjęcia książek. Pozdrawiam!
  

10 komentarzy:

 1. Chyba mnie przekonałaś. Nie jestem jeszcze rodzicem, ale będę pamiętać o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie mi też do rodzicielstwa jeszcze daleko, a ta książka bardzo mi się spodobała. :>

   Usuń
 2. Poradnik, pouczenia - nie, nie, nie. Nie miałam okazji czytać nic z pozycji, które znajdują się w Twoim stosiku. Czekam na recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka raczej nie dla mnie, nie zainteresowała mnie :)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozycja z pewnością wartościowa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta pozycja mogłaby być szalenie ciekawa :) tak na wolną chwilę. A w ogóle patrzę na stosik i zazdroszczę- Powód by oddychać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cóż, mi się ten poradnik raczej nie przyda - nie mam dzieci (bo mam tylko 16 lat xd) i w sumie nie planuję mieć, ale wierzę, że pomoże niejednej parze w radzeniu sobie z tak ciężkim zadaniem, jakim jest ich wychowywanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama mam ogromną chrapkę na przegląd końca świata, więc czekam niecierpliwie na recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytuje poradników, ale na ten chyba się skuszę, bo wnioskuje po twojej recenzji, iż zawiera wiele cennych wskazówek a nie tylko suche fakty.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...