czwartek, 21 sierpnia 2014

#46 Niezniszczalni (Historie świętych, których ciała nie uległy zepsuciu)

Niezniszczalni
Historie świętych, których ciała
nie uległy zepsuciu.
Joan Carroll Cruz
tłumaczenie: Edyta Stępkowska
380 stron
Wydawnictwo Esprit
Ocena: 6/10
Premiera: 13 czerwca 2014
Tajemnica świętych, których ciała nie uległy zniszczeniu ani rozkładowi, od wieków fascynowała kolejne pokolenia chrześcijan. Joan Carroll Cruz, będąca pod wielkim wrażeniem historii o cudach związanych z ciałem św. Charbela Makhloufa, postanowiła zbadać to zjawisko.”*

Nie chcę abyście pomyśleli, że próbuje Was zamęczać kolejnym postem o nudnej tematyce religijnej. Przyznaję, że jest to kolejna propozycja od wydawnictwa Esprit, jednak całkowicie różni się pod względem tematyki od książki autorstwa Irene Corona, o której pisałam dwa dni temu. Tym razem udajemy się do świata balsamowania zwłok. Brzmi strasznie? Dlaczego? Przecież już od czasów faraonów ludzie znali sztukę konserwowania ciał, a same „niezniszczalne ciała świętych” stanowią dziś wyjątkową grupę pośmiertnie wyróżnionych osób. 

Zdaję sobie sprawę, że gdy będziecie mieć do wyboru kupić książkę o dużo lżejszej tematyce i książkę Joan Carroll Cruz, wybierzecie tę pierwszą. Ale gwarantuję Wam, że warto czasem sięgnąć po coś całkiem innego, by móc powiedzieć: „naprawdę? Nie miałem o tym zielonego pojęcia!

Jeśli myślicie, że autorka tej książki na co dzień pracowała w tej „branży”, to Was światopogląd legnie w gruzach. Joan Carroll Cruz realizowała się każdego dnia w dużo bardziej wymagającym zawodzie, a mianowicie nyła gospodynią domową i matką piątki dzieci. Pisanie nigdy nie zajmowało w jej życiu czołowego miejsca, a tak naprawdę przyszło całkiem przypadkowo. Co więcej autorka praktycznie zawsze pisała w nocy, bo w ciągu dnia było zbyt dużo rzeczy do zrobienia w domu. Nie znaczy to, że jej książki są przez to niedopracowane. Wręcz przeciwnie. Chęć napisania książki przez Joan Carroll Cruz wynikła z braku na rynku publikacji, która by w pełni wyjaśniła wszystkie sprzeczne teorie związane ze szczątkami świętych. Niezniszczalni” stanowią więc obszerne kompendium wiedzy w tym temacie i uściślają wiele bardzo istotnych faktów. 


Na początku chciałabym zacząć o samej budowy książki. Na pierwszych stronach znajdziemy informacje o autorce, wstęp, a także bardzo istotne wprowadzenie do tematu. Gdyby nie ono, kolejne 102 biogramy świętych nie byłyby dla nas takie ważne. Joan Carroll Cruz świetnie rozwiązała problem typowego czytelnika, który nie ma żadnej wiedzy na temat np. balsamowania ciała, który będzie poruszany w dalszej części książki. Autorka zdaje sobie sprawę, że aby przystąpić do tego typu lektury trzeba mieć choć minimalną wiedzę w tym zakresie. Budowa tej książki sugeruje nam, że została przemyślana od początku do końca i dopięta na ostatni guzik. Pełen profesjonalizm


Niezniszczalni” uświadamia nam, że istnieją trzy rodzaje ciał: ciała zachowane celowo, zachowane przypadkowo i ciała niezniszczalne. Stanowisko Kościoła wobec tych ostatnich jest następujące: „ciała, które odkryto w stanie nienaruszonym, lecz po kilku latach uległy rozkładowi, nie mogą zostać uznane za cudownie zachowane. Jedynie te przypadki konserwacji, w których ciało zmarłej osoby niepoddawane celowym zabiegom, wiele lat po śmierci zachowywało swoje właściwości”. Mimo tych rygorystycznych warunków jakie narzuca Kościół, Joan Carroll Cruz umieściła w swojej książce 102 świętych, którzy spełniają te wymagania i jak sama mówi, nie są to jeszcze wszyscy. 

Sceptycy odnoszą się do tych historii w wiadomy sposób. To, że krew niektórych świętych po wielu, wielu latach jest nadal w stanie płynnym, a skóra elastyczna, jest dla nich powodem by szukać przyczyn tego zjawiska w radioaktywności, „ascetycznej diecie” świętego, czy też traktować to jako mistyfikację Kościoła katolickiego. Ja wierzę w te cuda, a te wszystkie 102 przykłady mnie w tym umacniają. 

W książce znajdziecie między innymi opis życia św. Rity, św. Andrzeja Boboli czy św. Stanisława Kostki. To wszystko okraszone czarno-białymi fotografiami i odwołaniem do licznych książek (bibliografia to około 245 pozycji!). Dlaczego ciała niektórych ulegają procesom zniszczenia praktycznie od razu, a innych nawet po wielu, wielu latach potrafią wydzielać woń róż? Nie wiem, ale przyznam, że jest to naprawdę intrygujące...

Za możliwość przeczytania
dziękuję wydawnictwu Esprit
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
* cytat pochodzi z książki „Niezniszczalni

W ostatnich dniach udało mi się przeczytać ostatni tom Igrzysk śmierci - „Kosogłos” to naprawdę fantastyczna książka. Teraz zabieram się za „Zabić drozda”. 

Co do „Niezniszczalnych” Joan Carroll Cruz chciałabym dodać, że tak naprawdę nie jest to młoda książka. Wydawnictwo Esprit odmłodziło ją nowym wydaniem, ale tak naprawdę była już znana w 1977 roku. Jak widać, temat cały czas aktualny. 
6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa tematyka. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już od jakiegoś czasu mam tę książkę na oku i chyba w końcu muszę się za nią zabrać, bo wydaje się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie historie mnie interesują :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O raju... Nie wpadłabym na to, że można na taki temat napisać książkę. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe....możliwe, ze kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.

  But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on several
  websites for about a year and am anxious about switching
  to another platform. I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

  Here is my web site :: dead trigger 2 hack tool

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...