poniedziałek, 9 czerwca 2014

#31 Przez 10 minut (Tyle mi wystarczy, by odmienić swoje życie...)

Przez 10 minut
Chiara Gamberale
192 strony
Tłumaczenie: Elżbieta Derelkowska
Wydawnictwo Feeria
7/10
Dostępność w księgarniach od 4 czerwca 2014!
Chiara to zwyczajna kobieta. 
Jednak znalazła się na życiowym zakręcie. 
Utraciła pracę. 
Mąż postanowił od niej "odpocząć".
To wystarczyło by z pozornie silnej kobiety przerodzić się w mały, człekokształtny twór wymagający non stop czyjejś opieki. Całe szczęście Chiara ma przyjaciół, którzy są blisko niej w trudnych momentach. Bohaterka tak jak Ty, czy ja jest wielkim życiowym ignorantem. Nie żyje w pewnej społeczności, ale obok niej. Nie żyje z ludźmi, ale obok nich. Pewnego dnia, psychoanalityczka proponuje jej grę, której zasady są bardzo proste. 

"W ciągu jednego miesiąca, zaczynając od zaraz, proszę przez dziesięć minut dziennie robić coś, czego pani nigdy nie robiła. (...) Przez dziesięć minut."*

I właśnie dzięki temu Chiara zaczyna żyć na nowo. Niebywałe, prawda? Aż chciałoby się powiedzieć, jak główna bohaterka: 

"Od kiedy moje życie jest puste, nigdy nie zdawałam sobie sprawy, że jest tak pełne."*
Ta książka jest magiczna. Swoją prostotą przypomina mi Schmitta, Schmitta wprost z "Małych zbrodni małżeńskich". Z pozoru głupstwo, nic nie znacząca gra, przyczynia się zmiany życia na lepsze. W jeden dzień pójdę na siłownię, w kolejny zagram na skrzypcach, spróbuję zrobić naleśniki, a może kupię dwa chińskie lampiony. Metoda polegająca na codziennym odkrywaniu rzeczy z pozoru nam znanych, a jak się później okazuje obcych jest najlepszym sposobem, by odkryć siebie na nowo i zwolnić w codziennej gonitwie. Po raz kolejny okazuje się, że otacza nas wiele cudów, a my jesteśmy ślepi i nie mamy nawet białej laski. 

Co można zrobić przez 10 minut? Jak się okazuje, bardzo wiele. Wystarczy tylko chcieć spróbować. Książka Chiary Gamberale dowodzi, że stawianie drobnych kroczków ku wyznaczonym celom, da w przyszłości wymarzone efekty. Kluczowe są jednak nasze chęci, których tak często nam brakuje. 

"Przez 10 minut" to tak naprawdę pamiętnik pisany od poniedziałku 3 grudnia, do środy 3 stycznia. Każdy dzień to nowy, krótki rozdział wypełniony refleksjami Chiary. Notatnik ten jest prowadzony niezwykle chaotycznie. Czasami ciężko ogarnąć rozumem wszystko to, co chce nam przekazać bohaterka. Jednak z czasem czytelnik przyzwyczaja się do książki i chce więcej. Mogę śmiało powiedzieć, że przez te niespełna 200 stron zaprzyjaźniłam się z autorką pamiętnika i kibicowałam jej w odkrywaniu nowych rzeczy, a tak naprawdę drobnostek, które ją otaczały. 

Książka Chiary Gamberale zdecydowanie nastraja do zmian. Jest niezwykle inspirująca. Jest to także pozycja zdecydowanie za krótka. Tytułowe 10 minut to metafora zmian, próby walki o samą siebie i o lepsze jutro. Te krótkie 10 minut pokazuje nam, że jesteśmy życiowymi ignorantami, którzy doceniają coś wtedy, gdy to stracą. 

Pod względem czysto fizycznym, "Przez 10 minut" ujmuje piękną, letnią okładką. Wydanie w twardej oprawie jest eleganckie i choć wiele osób obstaje za miękkimi okładkami, to ta zdecydowanie pasuje do tej książki. Krótkie rozdziały sprawiają, że książkę pochłania się w mgnieniu oka. To co można zarzucić autorce to fakt, że pamiętnik Chiary mógł być dłuższy i mniej chaotyczny. Co do pierwszej wady jestem całkowicie pewna, natomiast jeśli chodzi o drugą, mam pewne wątpliwości, w końcu to pamiętnik - dziennik zbierający ludzkie emocje. Nieprecyzyjność jest tutaj chyba wręcz wskazana. 
Nie mogę wystawić tej książce więcej niż 7/10 ze względu na jej objętość, jednak szczerze Wam ją polecam.

"Przez 10 minut" traktuję jako poradnik życia. 
Ilekroć na niego spojrzę, przypominam sobie,
 że 10 minut to jednak bardzo długo. 

Na koniec posłużę się cytatem z książki, odpowiadając na bardzo ważne, czytelnicze pytanie. 
Dlaczego tak właściwie czytamy? 

"Czytamy z nudy, z ciekawości, uciekając od życia, jakie prowadzimy, żeby spojrzeć mu prosto w oczy, żeby wiedzieć, żeby zapomnieć, żeby oswoić zmory krążące między głową a sercem, żeby je uwolnić."*

_________________________________________________________
* Wszystkie cytaty pochodzą z książki "Przez 10 minut" Chary Gamberale

Za możliwość przeczytania
dziękuję Wydawnictwu Feeria.

3 komentarze:

  1. Tytuł jest bardzo ciekawy i zachęcający...Może kiedyś ją gdzieś dopadnę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chętnie sięgnęłabym po taką inspirującą książkę. Mam nadzieję, że uda mi się poznać tę historię i też powalczyć o siebie i o swoje :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam :) Mam podobne odczucia :))

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...