niedziela, 20 października 2013

#12 Wymagania i pasja

Wymagania i pasja
O wychowaniu chrześcijańskim.
Jorge Mario Bergoglio
182 strony
Wydawnictwo Esprit
7/10
Witajcie, 
dzisiaj chciałabym Wam  przedstawić pierwszą z trzech książek, które umieściłam w poprzednim poście zatytułowanym Zapowiedzi. Jest to książka, która od razu przykuła moją uwagę i szczerze mówiąc, chyba ze względu na autora... 

Jorge Mario Bergoglio czyli dobrze nam wszystkim znany papież Franciszek już od pierwszych dni swego pontyfikatu dał się poznać jako zwolennik postawy franciszkańskiej, pełnej pokory odrzucającej przepych i zbędne bogactwo. Dzisiaj spotykamy się z Jego kolejną książką wydaną przez Wydawnictwo Esprit. Wymagania i pasja to zbiór myśli kardynała Bergoglia, dzięki któremu uczymy się jak wychować w czasach globalnego kryzysu, uniformizacji i rozszerzającego się konsumizmu.

Książki z serii papieskiej Wydawnictwa Esprit zostały osobiście napisane i przygotowane do wydania przez przyszłego papieża. O wychowaniu chrześcijańskim opowiada nam o tym, że w dzisiejszych czasach to właśnie wychowanie pełni decydującą rolę w życiu każdego wyznawcy Chrystusa. Według J. M. Bergoglia wychowanie jest zadaniem nie tylko duchownych, członków wspólnot chrześcijańskich, nauczycieli, ale także rodziców i wychowawców, którzy pokazują nam jaką ścieżką w życiu mamy się pokierować. 

Wymagania i pasja to swego rodzaju poradnik. Niezbyt obszerny, ale pisany trudnym językiem, który wymaga od czytelnika dużej uwagi i zaangażowania. Książka składa się z pięciu rozdziałów zatytułowanych kolejno:
Wielkie wyzwanie: być wychowawcą katolickim w dzisiejszych czasach
Odzyskać pamięć przynależności do świętego Ludu Bożego
Być posłańcami Nadziei
Sprawić, aby nasze wspólnoty były sercem otwartym na potrzeby ludzi
Poświęcić edukacji wszystko
Na końcu każdego z nich znajduje się Klucz do lektury w pracy indywidualnej i grupowej, są to swego rodzaju zadania, na bazie których możemy pracować jako chrześcijańscy wychowawcy.

Uważam, że książka jest interesującą pozycją i wyróżnia się na tle różnych innych utworów o tematyce religijnej i nawet nie przez to, że została napisana przez przyszłego papieża, ale ze względu na fakt, że zostały w niej sformułowane problemy współczesnego świata, a także sposoby jak im stawić czoła. Gdy poznajemy sposób myślenia J. M. Bergoglia, przestajemy się dziwić, że ten człowiek potrafi swoją nauką zyskać wielu entuzjastów. Każdy z nas jest wychowawcą! - Myśl przewodnia tej książki, o której trzeba pamiętać nie tylko podczas jej czytania, ale także w życiu codziennym.

Polecam wszystkim, którzy chcą wgłębić się w naukę papieża Franciszka oraz tym, którzy chcą poświęcić swój cenny czas na refleksję na temat religii. To jest pozycja, która może wam się spodobać.

Za możliwość przeczytania
dziękuję wydawnictwu Esprit.Jesień za oknem w pełni, zdjęcia przy słonecznej pogodzie wychodzą wspaniałe, choć nie zawsze jest na nie czas. Jaka u was pogoda? Jakieś ciekawe wyzwania książkowe na resztę października?
Pozdrawiam ciepło ;-). 

1 komentarz:

  1. A ja jakoś nie mogę przekonać się do książek papieża Franciszka. Czytałem już "Zepsucie i grzech" i "Otwarty umysł, wierzące serce" (gdybyś była ciekawa moich opinii to zapraszam na librimagistri.blogspot.com). Nie powiem, że są złe. Na pewno to wartościowe lektury. Według mnie daleko im jednak do Benedykta.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...